top of page

Deneysel Ölçekte Termoplastik Kompozit Üretimi

Laboratuvar ölçekli makinelerimizle Ar-Ge çalışmalarınız için gerekli miktarda örneklerinizi gerçeğe uygun prosesler ile hazırlıyoruz

Neden laboratuvar ölçekli kompozit hazırlama hizmeti kullanılır?

1

Ar-Ge ölçekli makine yatırımından tasarruf sağlar

3

Yüksek kapasiteli seri üretim makineleriyle yapılan denemelerdeki yüksek ham madde tüketimi engellenir

2

Farklı formülasyon denemeleri için üretim hattının durdurulmasına gerek kalmaz

4

Ürünler uzman mühendisler tarafından teknik makinelerde hazırlanır. 

Laboratuvar ölçekli cihazlarımız ve detaylar...

Melt-mixer

Çapa 2

Melt-mixer daha çok düşük miktarda örneklerle çalışılabilmek için geliştirilmiş çift vidalı ve batch (kesikli) bir eriyik polimer işleme yöntemidir. Bu yöntemde cihaz kovanına doldurulan polimer granülleri belirli süre boyunca ekstrüzyon sıcaklıklarında çift vidalı sistem tarafından karıştırılarak örnekler hazırlanır. Sürenin sonunda yığın şeklinde kovan ve vidalardan sıyrılan örnek kırıcıdan geçirilerek granül boyutlarında elde edilir. Her bir şarjda ortalama 30 gram numunenin işlenebildiği proseste daha yüksek miktarlardaki örnekler için tekrarlı şarj yapılmaktadır. Karıştırma süresinin istendiği şekilde ayarlanabilmesi, cihazda çok yüksek torklara çıkılabilmesi ve düşük miktarlardaki numunelerle çalışılabilmesi sayesinde özellikle karbon nanotüp ya da grafen tipi dolgular için uygundur. Tek bir şarjla hazırlanan örnek gramaj olarak temel reolojik testler, film örnekten yapılan çekme testi ve dinamik mekanik analiz (DMA), diferansiyel kalorimetre (DSC), termogravimetrik analiz (TGA), taramalı elektron mikroskop (SEM) analizleri gibi düşük numune miktarları isteyen analizlere yeterli gelmektedir.

melt mixer.jpeg
melt mixer.jpeg

Tek Vidalı Ekstruder (Filament Üretim Hattı)

Tek vidalı ekstruderler daha çok filament, profil, film yada levha çekme gibi şekil vermeye yönelik işlemlerde kullanılan cihazlardır. Ayrıca karıştırmanın çok zor olmadığı ve pratik uygulamalarda da tek vidalı sistemler kullanılabilmektedir. Bu uygulamalara geri dönüştürülmüş ham maddenin aynı türdeki saf madde içerisine belirli oranlarda karıştırılması, renk masterbatchlerinin karıştırılması, yapı olarak uyumlu polimerlerin karıştırılması örnek olarak verilebilir. Tek vidalı ekstrüzyon sistemimizde en düşük 100 gram numune hazırlanabilmekle beraber maksimum saatte 3 kg üretim yapılabilmektedir. 

1.jpeg

Örneklerinizin su yada hava ile soğutulması seçeneklerininde bulunduğu üretim sistemimizde talep etmeniz durumunda reolojik yöntemlerle optimum çalışma sıcaklıkları, optimum çalışma hızı (rpm), ekstruder içerisindeki maksimum süre gibi parametreleri optimize edilerek büyük makinelerdeki çalışmalar için ön çalışma da yapılabilmektedir. 

Çapa 3

Çift Vidalı Ekstruder

Çift vidalı ekstruderler karıştırma kapasitesi yüksek daha çok kompozit hazırlama için kullanılan makinalardır. Vida çapı 18 mm olan ve saatte 1-2 kg üretim kapasiteli makinalarımızla kompozitlerinizi hazırlıyor ve vakumlu torbalarda teslim ediyoruz. Kompozitlerinizin hazırlanması öncesinde kullanılan ham maddelerin TDS'leri dikkate alınarak kurutma işlemi yapılarak gerekli görülmesi durumunda işleme koşulları için ön Ar-Ge faaliyeti tarafımızdan gerçekleştirilmektedir.  

çift vidalı.jpg

Örneklerinizin su yada hava ile soğutulması seçeneklerininde bulunduğu üretim sistemimizde talep etmeniz durumunda reolojik yöntemlerle optimum çalışma sıcaklıkları, optimum çalışma hızı (rpm), ekstruder içerisindeki maksimum süre gibi parametreler optimize edilerek büyük makinelerdeki çalışmalar için ön çalışma da yapılabilmektedir. 

Test Numunesi Hazırlama

Kompoundlarını hazırladığımız numuneleri plastik enjeksiyon ya da baskı kalıplama yöntemleriyle belirli kalınlıktaki levha, dog-bone ya da darbe dayanım çubuğu gibi geometrilerde hazırlanabilmektedır.

Injection moulding machine for plastic parts production.jpg
Cutter CNC router and plastic parts of Plexiglas.jpg
Çapa 1
Bize ulaşın...

Kompound hazırlama süreçleri kullanılacak polimere, dolguya ve hedef uygulama alanlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Hazırlama süreçleriyle ilgili detaylar için aşağıdaki formdan ya da iletişim sayfasından bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

Gönderimizini elimize ulaştı en kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

bottom of page