top of page

Ürün Prototipleme

Seri üretim öncesi gerçek kompozit ürün özelliklerini en yakın şekilde temsil edebilecek prototiplerinizi 4 kademede üretiyoruz 

1- Kompozitlerin Hazırlaması

Örnekleriniz öncelikle üretim koşullarına uygun olarak tek ya da çift vidalı sistemlerle üretim formülasyonlarınızda birebir içerikte granül formunda hazırlanır.

Proses Altyapımız Hakkında detaylar için tıklayın...

Extruder machine for extrusion of plastic material, close-up view.jpg

3 - Test ve Analizler

Seri üretimle aynı yöntemle üretilmiş test parçalara hedef kullanım alanına uygun olarak gerekli testler gerçekleştirilir, simülasyonlar için model parametreleri çıkartılır

Uzmanlık alanımız dahilinde gerçekleştirdiğimiz ve danışmanlık verdiğimiz testler için tıklayın...

tensile and bending strength test of materials using in the industrial construction. Stren

2 - Test Numunesi Hazırlama

Daha sonra granül formunda hazırlanan numuneler üretime uygun olacak şekilde enjeksiyon ya da baskı kalıplama ile test numuneleri üretimi gerçekleştirilir.

Test numunesi hazırlama ile ilgili detaylar için tıklayın...

Injection moulding machine for plastic parts production.jpg

4 - Prototip Üretimi

Kompozitler filament ekstruderlerinde filament olarak hazırlanır ve kompozit basımına uygun 3D yazıcılarda belirlediğiniz tasarımda hazırlanır. 

3D yazıcılarla prototip üretimi detayları için tıklayın...

Ayrıntılar
3D Manufacturing Printer_edited.jpg
PolyShield_web.png

POLYSHIELD AKADEMİ

Prototip Hakkında Detaylar

Prototip Nedir?

Prototip ürün genellikle bir Ar-Ge çalışmasının en sonunda ortaya çıkan formülasyon, tasarım ve üretim yöntemi açısından seri şekilde üretilmesi hedeflenen ürün ile birebir aynı özellikte olması beklenen üründür.

Nihai ürüne ait son testler, model parametrelerinin çıkarılması ve Ar-Ge ölçeğindeki üretimlerde görülemeyen problemlerin belirlenmesinin bu kademede gerçekleştirilmesi beklenir. 

Black orthopedic plastic prosthesis printed on 3D printer on hand..jpg
Injection moulding machine for plastic parts production.jpg

Prototip Malzeme Hazırlanması ve Testleri

Günümüzde prototip üretiminde yapılan hatalardan biri de malzeme formülasyonu nihai ürünle aynı olmasına rağmen

seri üretimle prototip üretimi arasındaki üretim prosesi farklılığıdır. Örneğin seri üretim enjeksiyonla üretilecek olmasına rağmen -çoğunlukla yüksek kalıp maliyetleri sebebiyle- prototipin 3D yazıcılarda üretilmesidir. Bu durum ise prototip üzerinden yapılan mekanik, fiziksel ve kimyasal birçok testin yanıltıcı olmasına yol açmaktadır. 

Prototip üretiminde mekanik, fiziksel ve kimyasal testler için seri üretimle aynı yöntemle üretilen test parçalarının üretilmesi ve bu parçalara uygulanan test sonuçlarının değerlendirilmesi daha doğru sonuç verecektir.   

Prototip Ürün Hazırlama

3D yazıcılarda hazırlanan prototip ürünler ise -eğer seri üretim enjeksiyonla üretilecekse- tasarım ve ergonomi açısından bir protoip özelliği taşımakta olup bu sadece parametreler açısından incelenmesi daha uygun olacaktır.

Günümüzde eklemeli imalat olarak bilinen 3D yazıcılardan alınan ürünlerde farklı yöntemlerle yüzey pürüzlerinin giderilerek malzemenin düz bir yüzey oluşturması sağlanabilse de iç kısımların bu yapışmanın sağlanmadığının unutulmaması gerekir.

bottom of page